Judging Results

                                              Somerset County Fair

                                                  Friday, August 22, 2014

        Place  First Name                                     Last Name

Department 01 Horses - Dep 01 Section 1 Heavy Draft - Registered1

        Belgian, Champion Gelding R

              1  MATTHEW                                   GLESSNER

        Belgian, Champion Mare R

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Champion Stallion R

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Gelding 3 years and over

              1  MATTHEW                                   GLESSNER

        Belgian, Get of Sire, two (2) animals of age or sex get of one stallion regardless of ownership

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Mare 1 years and under 3yrs

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Mare 3 years and over

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

              2  LYNN                                          STOLTZFUS

              3  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Mare and Foal

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Produce of Dam, two (2) animal, of age or sex out of same mare regardless of ownership

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Reserve Champion Mare R

              2  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Reserve Champion Stallion R

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

        Belgian, Stallion 1 Yr and under 3yrs

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

Judging Results                                                                                            Page 1 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:49 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Belgian, Stallion 3 years and over

              1  BRANDON                                    LEPLEY

              2  Natalie                                         Trowbridge

        Belgian, Stallion Foal

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

        Mule, Filly Foal

              1  ALVIE                                          MAY

        Mule, Mare 1 years and under 3yrs

              1  ROBERT E.                                   DECKER

        Mule, Mare 3 years and over

              1  MILLIE                                         LYNN

        Mule, Mare and Foal

              1  ALVIE                                          MAY

        Mule, Stallion 3 years and over

              1  ALVIE                                          MAY

        Mule, Stallion Foal

              1  ALVIE                                          MAY

        Percheron, Champion Gelding R

              1  BOBBI                                         BERNAT

        Percheron, Champion Mare R

              1  DEAN                                          BRANT

        Percheron, Champion Stallion R

              2  DEAN                                          BRANT

        Percheron, Filly Foal

              1  DEAN                                          BRANT

              2  DEAN                                          BRANT

        Percheron, Gelding 3 years and over

              1  DEAN                                          BRANT

              2  JAMES T.                                     YODER

        Percheron, Gelding 4 years and over

              1  BOBBI                                         BERNAT

              2  BOBBI                                         BERNAT

Judging Results                                                                                            Page 2 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:49 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Percheron, Get of Sire, two (2) animals of age or sex get of one stallion regardless of ownership

              1  BOBBI                                         BERNAT

              2  DEAN                                          BRANT

              3  JAMES T.                                     YODER

              4  DEAN                                          BRANT

              5  DEAN                                          BRANT

        Percheron, Mare 1 years and under 3yrs

              1  JAMES T.                                     YODER

              2  ALVIE                                          MAY

        Percheron, Mare 3 years and over

              1  DEAN                                          BRANT

              2  DEAN                                          BRANT

              3  DEAN                                          BRANT

              4  DEAN                                          BRANT

              5  ALVIE                                          MAY

        Percheron, Mare and Foal

              1  DEAN                                          BRANT

              2  DEAN                                          BRANT

              3  DEAN                                          BRANT

        Percheron, Produce of Dam, two (2) animals, of age or sex out of same mare regardless of ownership

              1  BOBBI                                         BERNAT

              2  JAMES T.                                     YODER

              3  DEAN                                          BRANT

              4  DEAN                                          BRANT

        Percheron, Reserve Champion Gelding R

              2  BOBBI                                         BERNAT

        Percheron, Reserve Champion Mare R

              2  DEAN                                          BRANT

        Percheron, Stallion 3 years and over

              1  DEAN                                          BRANT

        Percheron, Stallion Foal

              1  DEAN                                          BRANT

Department 01 Horses - Dep 01 Section 2 Draft - Not Registered

        Belgian, Champion Mare R

              2  WARREN                                     KORNS

        Belgian, Filly Foal

              1  AIDEN                                         KALP

        Place  First Name                                     Last Name

        Belgian, Mare 1 Year and under 2 years

              1  WARREN                                     KORNS

        Belgian, Mare 3 years and over

              1  WARREN                                     KORNS

              2  AIDEN                                         KALP

              3  WELDON                                     LEPLEY

              4  WELDON                                     LEPLEY

        Belgian, Mare and Foal

              1  AIDEN                                         KALP

        Percheron, Gelding 4 years and over

              1  ALVIE                                          MAY

        Percheron, Mare 3 years and over

              1  ALVIE                                          MAY

              2  ALVIE                                          MAY

              3  ALVIE                                          MAY

Department 01 Horses - Dep 01 Section 4 Teams NON-Registered

              2  LYNN                                          STOLTZFUS

              3  DEBBIE L.                                     BLACK

              4  DEAN                                          BRANT

        Belgian, Best Mached team

              1  WARREN                                     KORNS

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

              2  BRANDON                                    LEPLEY

              3  AIDEN                                         KALP

              4  WELDON                                     LEPLEY

        Belgian, Best Unmached team

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

              1  WARREN                                     KORNS

              2  BRANDON                                    LEPLEY

              3  AIDEN                                         KALP

              4  WELDON                                     LEPLEY

        Mules, Best Mached team

              1  ALVIE                                          MAY

              2  MILLIE                                         LYNN

        Mules, Best Unmached team

              1  MILLIE                                         LYNN

              2  ALVIE                                          MAY

           Percheron, Best Mached team

              1  ALVIE                                          MAY

              1  DEAN                                          BRANT

              2  JAMES T.                                     YODER

              3  DEAN                                          BRANT

              4  ALVIE                                          MAY

        Percheron, Best Unmached team

              1  ALVIE                                          MAY

              1  BOBBI                                         BERNAT

              2  DEAN                                          BRANT

              3  JAMES T.                                     YODER

              4  DEAN                                          BRANT

              5  ALVIE                                          MAY

Department 01 Horses - Dep 01 Section 5 Draft Horses Hitch cart/Suitable

        Pair Hitched Horse

              1  BOBBI                                         BERNAT

              2  LYNN                                          STOLTZFUS

              3  DEAN                                          BRANT

        Pair Hitched Horses Obstacle

              1  LYNN                                          STOLTZFUS

              2  BOBBI                                         BERNAT

              3  DEAN                                          BRANT

        Single Hitched Horse

              1  BOBBI                                         BERNAT

Department 01 Horses - Dep 01 Section 6 Division B Light Horses

        American Miniature Donkey, 2 yrs. And under

              1  W. J.                                           BASINGER

        American Miniature Donkey, Champion Gelding R

              1  STEPHEN                                     SUMMITS

        American Miniature Donkey, Gelding, 3 yrs and under

              1  STEPHEN                                     SUMMITS

        American Miniature Donkey, Mare, 3yrs. And over

              1  STEPHEN                                     SUMMITS

              2  TUCKER                                      KOVAL

Judging Results                                                                                            Page 5 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:50 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        American Miniature, Gelding, 4yrs. And over

              1  STEPHANIE M                               SUMMITS

              2  TAMMY                                        KINCAID

              3  KRYSTAL                                     KNUPP

              4  TELL                                           KINCAID

              5  ECHO                                          KINCAID

              6  TELL                                           KINCAID

        American Miniature, Get Sire two animals

              1  TAMMY                                        KINCAID

        American Miniature, Mare, 3yrs. And under

              1  REBECCA MARKO                          HILLIARD

              2  BECKY                                         NAUGLE

        American Miniature, Produce of Dam two animals

              1  TELL                                           KINCAID

        American Saddle Bred, Gelding, 4yrs. And over

              1  SHANIA L                                     SIBAL

              1  ALYSSA                                       ROCK

        Arabian, Mare, 3yrs. And over

              1  LYNNE                                        DARR

        Hahlingers, Mare, 3yrs. And over

              1  KATHERINE                                  BECHTER

        Paint, Champion Gelding R

              1  ALYSSA                                       ROCK

        Paint, Gelding, 4yrs. And over

              1  ALYSSA                                       ROCK

              2  JOHN                                          SWANK

        Quarter Horse, Gelding, 4yrs. And over

              1  AUBREY ANN                                MOON

              2  STEPHEN                                     SUMMITS

              3  KELSEY                                       KNUPP

        Quarter Horse, Mare, 3yrs. And over

              1  ASHLEY                                       MAY

        Registered, Gelding, 4yrs. And over

              1  JONNY                                        ABBOTT

        Tennessee, Gelding, 4yrs. And over

Judging Results                                                                                            Page 6 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:50 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              1  RAEANN M                                   WEYANT

              2  MATTHEW                                   GLESSNER

        Tennessee, Get Sire two animals

              1  MATTHEW                                   GLESSNER

        Tennessee, Mare, 3yrs. And over

              1  STEVEN                                       RAY

              2  BECKY                                         NAUGLE

Department 01 Horses - Dep 01 Section 6 Division B-1A Not registered

        American Miniature Horse, Gelding, 4yrs. Over

              1  MAEVE                                        CULLEN

        American Miniature Horse, Mare and Foal

              1  DOUG                                         GLESSNER

              2  RYLEE                                         WEAVER

              3  MARY JANE                                  HUDSON

              4  DAVID                                         BOUCHER

        American Miniature Horse, Mare, 2yrs. Under

              1  REBECCA MARKO                          HILLIARD

              2  DOUG                                         GLESSNER

              3  DOUG                                         GLESSNER

              4  DAVID                                         BOUCHER

        American Miniature Horse, Mares, 3yrs, over

              1  RYLEE                                         WEAVER

              2  NATOSHA                                    McKENZIE

              3  DAVID                                         BOUCHER

              4  MARY JANE                                  HUDSON

              5  JOEY                                           ABBOTT

              6  MELINDA                                     EMERICK

        American Saddle Bread, Mare, 2yrs. Under

              1  STEPHEN                                     SUMMITS

        Appaloosa, Gelding, 4yrs. Over

              1  BRADLEY                                     DARR

              2  AMANDA                                      MARKO

        Haflingers, Mares, 3yrs, over

              1  JAMES T.                                     YODER

        Others (by Breed), Mare, 2yrs. Under

              1  BRETT                                        HEMMINGER

Judging Results                                                                                            Page 7 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:50 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Quarter Horse, Gelding, 4yrs. Over

              1  JULIEANNA                                   DARR

              2  JAMES                                         EMERICK

        Quarter Horse, Mares, 3yrs, over

              1  VIRI                                            PADILLA

        Tennessee Walking, Gelding, 4yrs. Over

              1  MELODIE                                     GLESSNER

              2  KIRSTEN                                      OHLER

        Tennessee Walking, Mares, 3yrs, over

              1  MELINDA                                     EMERICK

Department 01 Horses - Dep 01 Section 6-A, Light horses hitched to a cart

        Double not registered hitched horses

              1  JAMES T.                                     YODER

        Double registered hitched horses

              1  TELL                                           KINCAID

        Single hitched horse in suitable vehicle not registered breeds

              1  MAEVE                                        CULLEN

              2  ALYSSA                                       ROCK

Department 01 Horses - Dep 01 Section 7 Ponies Shown at Halter

        Not Reg. Hackney, Mare, 3 yrs and over

              1  ADALYN                                       GEARY

        Not Reg. Quarter pony, Gelding, 4 yrs and over

              1  ALAYNA                                       WEIGHLEY

        Not Reg. Quarter pony, Mare, 3 yrs and over

              1  ALLEN                                         COX

              2  ALAYNA                                       WEIGHLEY

        Not Reg. Quarter pony, Reserve Champion Mare R

              2  ALAYNA                                       WEIGHLEY

        Shetland, Gelding, 4 yrs and over

              1  JORDAN                                      COX

Judging Results                                                                                            Page 8 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:50 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Shetland, Mare, 2 yrs and under

              1  MACKENZIE                                  HOLIDAY

Department 01 Horses - Dep 01 Section 8 HORSE SHOW

         Down & Back

              1  LAYKIN                                        SCHMITT

              2  JENNIFER                                    WADSWORTH

              3  JACOB                                         SWINK

              4  JULIEANNA                                   DARR

              5  AMANDA                                      MARKO

              6  TIFFANY                                      COOPER

         English Equitation

              1  MALORIE                                     CODDINGTON

              2  ALYSSA                                       ROCK

              3  TABITHA                                      BAKER

              4  SKYE                                          WOLLMAN

              5  STEPHANIE M                               SUMMITS

              6  TIFFANY                                      COOPER

         Keyhole Box Style-entry

              1  AMANDA                                      MARKO

              2  JULIEANNA                                   DARR

              3  SIERRA K                                     WOBB

              4  LAYKIN                                        SCHMITT

              5  MADDY                                        BUSS

         Ladies Open Pleasure

              1  MALORIE                                     CODDINGTON

              2  JUDY                                          RUGG

              3  TIFFANY                                      COOPER

              4  TABITHA                                      BAKER

              5  STEPHANIE M                               SUMMITS

              6  SKYE                                          WOLLMAN

        Cloverleaf Barrels

              1  JULIEANNA                                   DARR

              2  JENNIFER                                    WADSWORTH

              3  VIRI                                            PADILLA

              4  SIERRA K                                     WOBB

              5  MADDY                                        BUSS

              6  AMBER                                        BLANISH

        Driving Class

              1  STEPHANIE M                               SUMMITS

              2  ALYSSA                                       ROCK

        English All Day

              1  MALORIE                                     CODDINGTON

              2  KELSEY                                       KNUPP

Judging Results                                                                                            Page 9 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:51 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              3  TABITHA                                      BAKER

              4  SKYE                                          WOLLMAN

              5  ALYSSA                                       ROCK

              6  STEPHANIE M                               SUMMITS

        Grooming & Showmanship

              1  STEPHANIE M                               SUMMITS

              2  ALYSSA                                       ROCK

              3  KELSEY                                       KNUPP

              4  JULIEANNA                                   DARR

              5  BECKY                                         NAUGLE

              6  MAEVE                                        CULLEN

        Hunter under Saddle

              1  KELSEY                                       KNUPP

              2  MALORIE                                     CODDINGTON

              3  TIFFANY                                      COOPER

              4  STEPHANIE M                               SUMMITS

              5  ALYSSA                                       ROCK

              6  TABITHA                                      BAKER

        Novice Pleasure (walk-trot

              1  OLIVIA                                         SVONAVEC

              2  MAEVE                                        CULLEN

              3  ALAINA                                        GRIFFITH

        Open Halter

              1  OLIVIA                                         SVONAVEC

              2  MAEVE                                        CULLEN

              3  ALAINA                                        GRIFFITH

              4  BECKY                                         NAUGLE

              5  KRYSTAL                                     KNUPP

              6  MADDY                                        BUSS

        Open Horse Pleasure

              1  KELSEY                                       KNUPP

              2  TIFFANY                                      COOPER

              3  STEPHANIE M                               SUMMITS

              4  JUDY                                          RUGG

              5  TABITHA                                      BAKER

              6  SKYE                                          WOLLMAN

        Open Pony Pleasure

              1  MALORIE                                     CODDINGTON

        Pole Bending

              1  JULIEANNA                                   DARR

              2  JACOB                                         SWINK

              3  VIRI                                            PADILLA

              4  SIERRA K                                     WOBB

              5  MADDY                                        BUSS

              6  AMANDA                                      MARKO

Judging Results                                                                                          Page 10 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:51 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Saddleseat Pleasure

              1  SHANIA L                                     SIBAL

        Straight Barrels

              1  JENNIFER                                    WADSWORTH

              2  AMANDA                                      MARKO

              3  MADDY                                        BUSS

              4  JULIEANNA                                   DARR

              5  AMBER                                        BLANISH

              6  LAYKIN                                        SCHMITT

        Western All Day (Walk-Trot)

              1  KELSEY                                       KNUPP

              2  JUDY                                          RUGG

              3  AMBER                                        BLANISH

              4  KATHERINE                                  BECHTER

        Western Equitation

              1  JUDY                                          RUGG

              2  AMBER                                        BLANISH

        Western Pleasure

              1  JUDY                                          RUGG

        Youth Pleasure Class

              1  TABITHA                                      BAKER

              2  AMBER                                        BLANISH

              3  KATHERINE                                  BECHTER

              4  TIFFANY                                      COOPER

Department 01 Horses - Dep 01 Section 9 Horse pulling Contest

        ALL OTHERS

              6  JOE                                            CATTERTON

              7  HIDDEN MEADOW FARMS

              8  SCOTT                                        ENSLIN

              9  SCOTT                                        ENSLIN

        HEAVY WEIGHT CLASS

              1  BROWN BROS

              2  BROWN BROS

              3  JOHN                                          BOWEN

              4  EDWARD                                     RODGERS

              5  JOE                                            CATTERTON

        LIGHTWEIGHT CLASS

              1  BOBBY                                        HOWARD

              2  ROB                                            PERKEY

Judging Results                                                                                          Page 11 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:51 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              3  BOBBY                                        HOWARD

              4  RAY                                            LONG

Department 02 Open Dairy Cattle - Dep 02 Registered Ayrshire

        Registered Ayrshire, Dam and daughter

              1  TARA                                          HOSTETTER

              2  KOLETTE                                     HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Dry Cow, Senior 2 yr. old and over

              1  CHRISTINA                                   MARKO

              2  KOLETTE                                     HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Fall Heifer Calf

              1  SAMUEL J                                    MARKO

        Registered Ayrshire, Five year old

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Four year old

              1  CHRISTINA                                   MARKO

        Registered Ayrshire, Grand Champion Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Jr. 3 year old

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Junior Champion Female

              1  SAMUEL J                                    MARKO

        Registered Ayrshire, Res. Champion Jr. Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Res. Grand Champion Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Res. Sr. Champion Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Senior Champion Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Ayrshire, Spring Heifer Calf

              1  TARA                                          HOSTETTER

Judging Results                                                                                          Page 12 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:51 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Registered Ayrshire, Summer Year Heifer

              1  KOLETTE                                     HOSTETTER

Department 02 Open Dairy Cattle - Dep 02 Registered Brown Swiss

        Registered Brown Swiss,  Dry Cow, Senior 2 yr. old and over

              1  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

        Registered Brown Swiss, Dam and daughter

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Brown Swiss, Five year old

              1  STEPHANIE                                  STAHL

        Registered Brown Swiss, Four year old

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Brown Swiss, Grand Champion Female

              1  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

        Registered Brown Swiss, Jr. 2 year old

              1  EMMA                                         REAM

        Registered Brown Swiss, Junior Champion Female

              1  BROOKE                                      CORNELL

        Registered Brown Swiss, Res. Champion Jr. Female

              1  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

        Registered Brown Swiss, Res. Grand Champion Female

              1  STEPHANIE                                  STAHL

        Registered Brown Swiss, Senior Champion Female

              1  STEPHANIE                                  STAHL

              1  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

        Registered Brown Swiss, Six year and over

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Brown Swiss, Spring Heifer Calf

              1  BROOKE                                      CORNELL

              2  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

              3  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

              4  CODY                                          KIMMEL

Judging Results                                                                                          Page 13 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:51 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Registered Brown Swiss, Spring Yearling Heifer

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Brown Swiss, Sr. 3 year old

              1  STEPHANIE                                  STAHL

        Registered Brown Swiss, Summer Year Heifer

              1  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

        Registered Brown Swiss, Winter Yearling Heifer

              1  TARA                                          HOSTETTER

              2  CATHLEEN                                   DEAL

Department 02 Open Dairy Cattle - Dep 02 Registered Guernsey

        Registered Guernsey, Five year old

              1  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

        Registered Guernsey, Grand Champion Female

              1  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

        Registered Guernsey, Jr. 3 year old

              1  DOYLE                                        HOSTETTER

        Registered Guernsey, Res. Grand Champion Female

              1  DOYLE                                        HOSTETTER

        Registered Guernsey, Senior Champion Female

              1  DOYLE                                        HOSTETTER

              1  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

Department 02 Open Dairy Cattle - Dep 02 Registered Holstein Black and White

        Registered Holstein B & W,  Dry Cow, Senior 2 yr. old and over

              1  ZACHARY                                     ROHRBAUGH

        Registered Holstein B & W,  Fall Heifer Calf

              1  COLLIN                                        STOLTZFUS

              2  BRADLEY                                     HOFFMAN

              3  ABIGAIL                                       STOLTZFUS

              4  ELIZABETH                                   DEAL

              5  CHRISTINA                                   MARKO

        Registered Holstein B & W, Dam and daughter

Judging Results                                                                                          Page 14 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:51 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              1  BROOKE                                      CORNELL

              2  KOLETTE                                     HOSTETTER

        Registered Holstein B & W, Fall Yearling Heifer

              1  ELIZABETH M                                STOLTZFUS

              2  MORGAN                                     JOHNSON

              3  LYNAE.                                        HORNING

              4  CHRISTINA                                   MARKO

        Registered Holstein B & W, Grand Champion Female

              1  NICHOLAS                                    MILLER

        Registered Holstein B & W, Jr. 2 year old

              1  NICHOLAS                                    MILLER

        Registered Holstein B & W, Jr. 3 year old

              1  BROOKE                                      CORNELL

              2  NICHOLAS                                    MILLER

              3  KOLETTE                                     HOSTETTER

        Registered Holstein B & W, Junior Champion Female

              1  BROOKE                                      CORNELL

        Registered Holstein B & W, Res. Champion Jr. Female

              1  COLLIN                                        STOLTZFUS

        Registered Holstein B & W, Res. Grand Champion Female

              1  BROOKE                                      CORNELL

        Registered Holstein B & W, Senior Champion Female

              1  BROOKE                                      CORNELL

              1  NICHOLAS                                    MILLER

        Registered Holstein B & W, Six year and over

              1  KELLEY                                       JAY

        Registered Holstein B & W, Spring Heifer Calf

              1  LYDIA                                          SHEELER

              2  EVAN D                                       HILLEGASS

              3  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

              4  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

              5  KAITLYN                                      STOLTZFUS

        Registered Holstein B & W, Spring Yearling Heifer

              1  BROOKE                                      CORNELL

              2  ALLYSON                                     HOFFMAN

              3  KOLETTE                                     HOSTETTER

              4  ZACHARY                                     ROHRBAUGH

Judging Results                                                                                          Page 15 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:51 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              5  STEPHANIE                                  STAHL

        Registered Holstein B & W, Sr. 2 year old

              1  ELIZABETH M                                STOLTZFUS

        Registered Holstein B & W, Summer Year Heifer

              1  COLLIN                                        STOLTZFUS

              2  BREIGH                                       HILLEGASS

              3  ELIZABETH M                                STOLTZFUS

              4  MATTHEW B                                 MARKO

              5  KAREN                                        DICE

        Registered Holstein B & W, Winter Heifer Calf

              1  SARA                                          STOLTZFUS

              2  ALLYSON                                     HOFFMAN

              3  JUSTIN C.                                     KAUFMAN

              4  ABBY                                          HOLSOPPLE

              5  SAMANTHA                                  DEAL

        Registered Holstein B & W, Winter Yearling Heifer

              1  SAMUEL J                                    MARKO

Department 02 Open Dairy Cattle - Dep 02 Registered Holstein Red and White

        Registered Holstein R & W,  Dry Cow, Senior 2 yr. old and over

              1  AIDAN                                         REAM

        Registered Holstein R & W,  Fall Heifer Calf

              1  TARA                                          HOSTETTER

              2  JESSICA                                       DICE

        Registered Holstein R & W, Dam and daughter

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Holstein R & W, Four year old

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Holstein R & W, Grand Champion Female

              1  AIDAN                                         REAM

        Registered Holstein R & W, Junior Champion Female

              1  ALEXIS                                        REAM

        Registered Holstein R & W, Res. Champion Jr. Female

              1  AIDAN                                         REAM

Judging Results                                                                                          Page 16 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:52 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Registered Holstein R & W, Res. Grand Champion Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Holstein R & W, Senior Champion Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

              1  AIDAN                                         REAM

        Registered Holstein R & W, Spring Heifer Calf

              1  TARA                                          HOSTETTER

              2  MORGAN                                     JOHNSON

              3  BRADLEY                                     HOFFMAN

              4  HAVYN                                        WAREHAM

        Registered Holstein R & W, Spring Yearling Heifer

              1  ALEXIS                                        REAM

              2  CRAIG                                         HOSTETTER

        Registered Holstein R & W, Sr. 2 year old

              1  EILEEN                                        HOSTETTER

        Registered Holstein R & W, Summer Year Heifer

              1  AIDAN                                         REAM

              2  EMMA                                         REAM

        Registered Holstein R & W, Winter Yearling Heifer

              1  TARA                                          HOSTETTER

Department 02 Open Dairy Cattle - Dep 02 Registered Jersey

        Registered Jersey,  Dry Cow, Senior 2 yr. old and over

              1  ELIZABETH                                   DEAL

        Registered Jersey,  Fall Heifer Calf

              1  MORGAN                                     JOHNSON

              2  AIDAN                                         REAM

              3  RILEY                                          HAY

              4  KOLETTE                                     HOSTETTER

              5  SAMANTHA                                  DEAL

        Registered Jersey, Dam and daughter

              1  LUKE                                          REAM

              2  SAMANTHA                                  DEAL

              3  JESSICA                                       KRIEGER

        Registered Jersey, Fall Yearling Heifer

              1  KAITLIN                                       FRITZ

              2  RILEY                                          HAY

Judging Results                                                                                          Page 17 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:52 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Registered Jersey, Five year old

              1  SAMANTHA                                  DEAL

        Registered Jersey, Grand Champion Female

              1  DYLLAN                                       REAM

        Registered Jersey, Jr. 2 year old

              1  DYLLAN                                       REAM

              2  JESSICA                                       KRIEGER

        Registered Jersey, Junior Champion Female

              1  MORGAN                                     JOHNSON

        Registered Jersey, Res. Champion Jr. Female

              1  ALEXIS                                        REAM

        Registered Jersey, Res. Grand Champion Female

              1  LUKE                                          REAM

        Registered Jersey, Senior Champion Female

              1  LUKE                                          REAM

              1  DYLLAN                                       REAM

        Registered Jersey, Six year and over

              1  JESSICA                                       KRIEGER

        Registered Jersey, Spring Heifer Calf

              1  ALEXIS                                        REAM

              2  BARBARA                                     WOLK

              3  DYLLAN                                       REAM

              4  SYDNEY                                      HOLSOPPLE

              5  KARI J                                         HOSTETTER

              6  LUKE                                          REAM

              7  CATHLEEN                                   DEAL

              8  ISAAC                                          KREIGER

        Registered Jersey, Spring Yearling Heifer

              1  HALEY                                         JOHNSON

              2  SAMANTHA                                  DEAL

              3  WILLIAM PAUL                              DEAL

              4  TRISTON                                     DEAL

        Registered Jersey, Sr. 2 year old

              1  LUKE                                          REAM

        Registered Jersey, Summer Year Heifer

Judging Results                                                                                          Page 18 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:52 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              1  EMMA                                         REAM

              2  CHRISTINA                                   MARKO

        Registered Jersey, Winter Heifer Calf

              1  TRACE                                        HAY

Department 02 Open Dairy Cattle - Dep 02 Registered Milking Shorthorn

        Registered Milking Shorthorn,  Fall Heifer Calf

              1  JESSICA                                       KRIEGER

        Registered Milking Shorthorn, Dam and daughter

              1  TARA                                          HOSTETTER

              2  STEPHANIE                                  STAHL

              3  TARA                                          HOSTETTER

              4  STEPHANIE                                  STAHL

              5  STEPHANIE                                  STAHL

        Registered Milking Shorthorn, Grand Champion Female

              1  STEPHANIE                                  STAHL

        Registered Milking Shorthorn, Junior Champion Female

              1  JESSICA                                       KRIEGER

        Registered Milking Shorthorn, Res. Champion Jr. Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Milking Shorthorn, Res. Grand Champion Female

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Milking Shorthorn, Senior Champion Female

              1  STEPHANIE                                  STAHL

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Milking Shorthorn, Six year and over

              1  STEPHANIE                                  STAHL

              2  STEPHANIE                                  STAHL

        Registered Milking Shorthorn, Spring Heifer Calf

              1  TARA                                          HOSTETTER

              2  STEPHANIE                                  STAHL

        Registered Milking Shorthorn, Spring Yearling Heifer

              1  STEPHANIE                                  STAHL

              2  TARA                                          HOSTETTER

Judging Results                                                                                          Page 19 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:52 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Registered Milking Shorthorn, Sr. 3 year old

              1  TARA                                          HOSTETTER

        Registered Milking Shorthorn, Summer Year Heifer

              1  STEPHANIE                                  STAHL

Department 03 Beef Cattle - Dep 03 A. Black Angus

        Black Angus,  Cow and Calf

              1  KEVIN R JR                                   SPANGLER

        Black Angus,  Reserve champion Female

              1  ADRIANNA                                   SPANGLER

        Black Angus, 2 yr. old heifer-calved

              1  KEVIN R JR                                   SPANGLER

        Black Angus, Champion

              0  LILIAN                                         SPANGLER

        Black Angus, Champion Female

              1  KEVIN R JR                                   SPANGLER

        Black Angus, Junior Heifer calves

              1  LILIAN                                         SPANGLER

        Black Angus, Junior yearling heifer

              1  ADRIANNA                                   SPANGLER

        Black Angus, Reserve

              0  ADRIANNA                                   SPANGLER

Department 03 Beef Cattle - Dep 03 B. Red Angus

        Red Angus, 2 yr. old heifer-calved

              1  REBECCA L                                   YODER

        Red Angus, Champion

              0  REBECCA L                                   YODER

        Red Angus, Champion Female

              1  REBECCA L                                   YODER

Judging Results                                                                                          Page 20 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:52 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

Department 03 Beef Cattle - Dep 03 C. Maine-Anjou

        Maine-Anjou, Champion Female

              1  SAMANTHA                                  KORNS

        Maine-Anjou, Junior yearling heifer

              1  SAMANTHA                                  KORNS

Department 03 Beef Cattle - Dep 03 Y. Commercial Class

        Overall Grand Champ

              1  JULIEANNA                                   DARR

        Overall Reserve Champ

              1  MADISON                                     UPDYKE

Department 03 Beef Cattle - Dep 03 Z. Beef Cattle

        Beef Cattle, Overall Grand Champion

              1  JULIEANNA                                   DARR

        Beef Cattle, Overall Reserve Champion

              2  SAMANTHA                                  KORNS

Department 04 Sheep - Dep 04 I. Southdown

        Southdown, Champion Ewe Ribbon

              1  BRAYDEN                                    VANBOGELEN

        Southdown, Pair of Ewe Lambs

              1  BRAYDEN                                    VANBOGELEN

        Southdown, Reserve Champion Ewe Ribbon

              1  BRAYDEN                                    VANBOGELEN

        Southdown, Spring Ewe Lamb

              1  BRAYDEN                                    VANBOGELEN

              2  BRAYDEN                                    VANBOGELEN

Department 04 Sheep - Dep 04 M. Other Sheep Breeds

        Other Sheep Breeds, Breeders Young Flock

              1  KAREN                                        DICE

        Other Sheep Breeds, Champion Ewe Ribbon

Judging Results                                                                                          Page 21 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:52 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              1  KAREN                                        DICE

        Other Sheep Breeds, Champion Ram Ribbon

              1  KAREN                                        DICE

        Other Sheep Breeds, Pair of Yearling Ewes

              1  KAREN                                        DICE

        Other Sheep Breeds, Reserve Champion Ewe Ribbon

              2  KAREN                                        DICE

        Other Sheep Breeds, Spring Ewe Lamb

              1  KAREN                                        DICE

        Other Sheep Breeds, Spring Ram Lambs

              1  KAREN                                        DICE

        Other Sheep Breeds, Yearling Ewe

              1  KAREN                                        DICE

              2  KAREN                                        DICE

Department 04 Sheep - Dep 04 N. Crossbred class, Spring ewe

        Crossbred class, Pair of Ewe Lambs

              1  KELLEY                                       JAY

        Crossbred class, Spring Ewe Lamb

              1  KELLEY                                       JAY

              2  KELLEY                                       JAY

        Crossbred class, Supreme Champion Ewe

              1  BROCK                                        BOWERS

        Crossbred class, Supreme Champion Ram

              1  KELLEY                                       JAY

        Crossbred class, Yearling Ewe

              1  BROCK                                        BOWERS

              2  KELLEY                                       JAY

              3  JENN A                                        SUTER

              4  MATTHEW                                   FERKO

Department 06 Dairy Goats - Dep 06 Dairy Goats

        Alpine, 12–24 months

Judging Results                                                                                          Page 22 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:52 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              1  JANCY                                         LYNN

              2  JOECE                                         LYNN

              3  COLTON                                      LYNN

        Alpine, 4 to 8 months

              2  LUKE                                          REAM

        Alpine, 5 years and over

              1  KAITLYN                                      FERKO

              2  JOECE                                         LYNN

        Alpine, Best Udder

              1  KAITLYN                                      FERKO

              2  JOECE                                         LYNN

        Alpine, birth to 4 months

              1  JOECE                                         LYNN

        Alpine, Dam & daughter same owner

              1  JOECE                                         LYNN

        Alpine, Jr. Champion Ribbon

              1  JANCY                                         LYNN

        Alpine, Jr. Reserve Champion Ribbon

              1  JOECE                                         LYNN

        Alpine, Sr. Grand Champion

              1  KAITLYN                                      FERKO

        Alpine, Sr. Reserve Grand Champion

              2  JOECE                                         LYNN

        LaMancha, 12–24 months

              1  CHLOE                                        FERKO

              2  CHLOE                                        FERKO

              3  HATTIE                                        MOSTOLLER

              4  MATTHEW                                   FERKO

        LaMancha, 2–3 years

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

              2  CHLOE                                        FERKO

        LaMancha, 3–5 years

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

              2  CHLOE                                        FERKO

Judging Results                                                                                          Page 23 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:53 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        LaMancha, 4 to 8 months

              1  CHLOE                                        FERKO

              2  HATTIE                                        MOSTOLLER

              3  HATTIE                                        MOSTOLLER

              4  HATTIE                                        MOSTOLLER

        LaMancha, 5 years and over

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        LaMancha, Best Udder

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        LaMancha, birth to 4 months

              1  CHLOE                                        FERKO

              2  MATTHEW                                   FERKO

              3  MATTHEW                                   FERKO

        LaMancha, Dam & daughter same owner

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        LaMancha, Produce of Dam – 2 does of different age classes

              1  CHLOE                                        FERKO

        Nigerian Dwarf, 12–24 months

              1  RYAN                                          SCHAFER

              2  AVRI                                           WAREHAM

              3  ANNIE                                         TOMB

              4  DASHJA                                       REAM

              5  FORREST                                     OHLER

        Nigerian Dwarf, 2–3 years

              1  BRADY                                        SCHAFER

              2  NATALIE                                      ALCORN

              3  PAIGE                                         ALCORN

              4  MORGAN                                     SCHAFER

              5  HAVYN                                        WAREHAM

              6  AVRI                                           WAREHAM

        Nigerian Dwarf, 3–5 years

              1  MASON                                        LUSTER

              2  DASHJA                                       REAM

              3  MASON                                        LUSTER

        Nigerian Dwarf, 4 to 8 months

              1  KATE E                                        BARRON

              2  KATE E                                        BARRON

        Nigerian Dwarf, 5 years and over

              1  HATTIE                                        LUSTER

Judging Results                                                                                          Page 24 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:53 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Nigerian Dwarf, Best Udder

              1  BRADY                                        SCHAFER

        Nigerian Dwarf, birth to 4 months

              1  NATALIE                                      ALCORN

              2  BRADY                                        SCHAFER

              3  JOCELYN                                     JESKE

              5  MASON                                        LUSTER

        Nigerian Dwarf, Dam & daughter same owner

              1  BRADY                                        SCHAFER

        Nigerian Dwarf, Under 2 years

              1  JOCELYN                                     JESKE

              2  HATTIE                                        LUSTER

              3  COLTON                                      FRAZIER

              4  LIAM                                           JESKE

        Recorded Grades, 12–24 months

              1  LOGAN                                        LICHVAR

              2  ALYSSA A                                     WEIGLE

        Recorded Grades, 3–5 years

              1  ALYSSA A                                     WEIGLE

              2  LOGAN                                        LICHVAR

        Recorded Grades, 5 years and over

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

              2  LOGAN                                        LICHVAR

        Recorded Grades, Best Udder

              1  ALYSSA A                                     WEIGLE

        Recorded Grades, birth to 4 months

              1  ALYSSA A                                     WEIGLE

              2  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Recorded Grades, Dam & daughter same owner

              1  ALYSSA A                                     WEIGLE

        Recorded Grades, Jr. Champion Ribbon

              1  ALYSSA A                                     WEIGLE

        Recorded Grades, Produce of Dam – 2 does of different age classes

              1  ALYSSA A                                     WEIGLE

Judging Results                                                                                          Page 25 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:53 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Recorded Grades, Sr. Grand Champion

              1  ALYSSA A                                     WEIGLE

        Recorded Grades, Sr. Reserve Grand Champion

              2  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, 12–24 months

              2  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, 3–5 years

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, 5 years and over

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

              2  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, Best Udder

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, birth to 4 months

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, Dam & daughter same owner

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, Jr. Champion Ribbon

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, Jr. Reserve Champion Ribbon

              2  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, Sr. Grand Champion

              1  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Saanens, Sr. Reserve Grand Champion

              2  HATTIE                                        MOSTOLLER

        Toggenburgs, 12–24 months

              1  JORDAN                                      WEIGLE

              2  KYLIE                                          WEIGLE

              3  KYLIE                                          WEIGLE

        Toggenburgs, 3–5 years

              1  LOGAN                                        LICHVAR

Judging Results                                                                                          Page 26 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:53 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Toggenburgs, Jr. Champion Ribbon

              1  JORDAN                                      WEIGLE

        Toggenburgs, Jr. Reserve Champion Ribbon

              2  KYLIE                                          WEIGLE

Department 08 Poultry - Dep 08 DIVISION A – BANTAMS

         Porcelain, Best Hen

              1  KYLE                                           WILL

        Brahma, Buff , Best Cock

              1  KYLE                                           WILL

        Brahma, Buff, Best Hen

              1  KYLE                                           WILL

        Sex Link, Best Hen

              1  JANE                                           BECHTER

Department 08 Poultry - Dep 08 DIVISION B–01 – American Breeds

        Aracana, Tailed–Blue Golden Duckwing, Best Hen

              1  OWEN                                         MARTZ

        New Hampshire, Best Cockerel

              1  RYAN                                          SCHAFER

              2  COURTNEY                                  MINNICK

        Others, Best Pullet

              1  DONALD                                      SCHAFER

              2  COURTNEY                                  MINNICK

        Others, DIVISION B–1 – American Breeds, Best Hen

              1  KYLE                                           WILL

        Plymouth Rock, Barred, Best Cock

              1  PAIGE                                         ALCORN

              2  WILLIAM                                      DECKER

        Plymouth Rock, Barred, Best Hen

              1  PAIGE                                         ALCORN

              2  OWEN                                         TOMB

        Plymouth Rock, Barred, Best Pullet

Judging Results                                                                                          Page 27 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:53 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              1  DONALD K.                                   MILLER

              2  KYLE                                           WILL

              3  WILLIAM                                      DECKER

        Plymouth Rock, Columbian Rock, Best Cock

              1  KYLE                                           WILL

        Plymouth Rock, Partiage

              1  PAIGE                                         ALCORN

        Plymouth Rock, White Rock, Best Hen

              1  PAIGE                                         ALCORN

        Rhode Island Red, Single, Best Cockerel

              1  DONALD K.                                   MILLER

        Rhode Island Red, Single, Best Hen

              1  FAITH                                          DECKER

        Rhode Island Red, Single, Best Pullet

              1  DONALD K.                                   MILLER

              2  RYAN                                          SCHAFER

        Wyandottes, Blue, Best Hen

              1  OWEN                                         MARTZ

        Wyandottes, Silver Penciled, Best Hen

              1  BRADY                                        SCHAFER

              2  MORGAN                                     SCHAFER

              3  DONALD                                      SCHAFER

        Wyandottes, White, Best Hen

              1  JUSTIN                                        CARR

        Wyandottes,GOLDEN LACE, Best Cockerel

              1  C J                                              SALSGIVER

Department 08 Poultry - Dep 08 DIVISION B–04 – English Breeds

        Australorps, Black, Best Cock

              1  OWEN                                         MARTZ

        Brahmas, Light, Best Hen

              1  OWEN                                         TOMB

Judging Results                                                                                          Page 28 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:53 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Orpingtons, Buff, Best Hen

              1  ABBY                                          HOLSOPPLE

Department 08 Poultry - Dep 08 DIVISION B–08 – Mediterranean Breeds

        Leghorns, Single–Comb Light Brown, Best Hen

              1  CARTER                                      HOLSOPPLE

Department 08 Poultry - Dep 08 DIVISION E – GUINEAS

        Quail,  Bob White (pair)

              1  FAITH                                          DECKER

Department 08 Poultry - Dep 08 DIVISION K – EGGS

        Aracana Eggs

              1  ALLIE                                          ZEIGLER

              2  HAYDEN                                      LANDIS

              3  OWEN                                         TOMB

        Brown Eggs

              1  GABRIEL                                      BARLOW

              2  SHELBY                                       HOLSOPPLE

              3  SHANIA L                                     SIBAL

        White Eggs

              1  WILLIAM                                      DECKER

              2  GABRIEL                                      BARLOW

              3  DORIS                                         BREHM

Department 09 Rabbits - Dep 09 Rabbits Breeds

        American, Blue, Intermediate Doe

              1  JEANNETTE                                  WARRICK

        American, Blue, Senior Buck

              2  KELSIE                                        MARKER

        Best of Show

              0  RAYNE                                        AGUILAR

              0  AUTUMN                                      THOMAS

        Californian, Junior Buck

              1  BRANDON                                    WARRICK

              2  WENDY                                       SECHLER

              3  PEGGY                                        MARKER

Judging Results                                                                                          Page 29 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:53 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Californian, Junior Doe

              1  WENDY                                       SECHLER

              2  TYLER                                         SECHLER

              3  KELSIE                                        MARKER

              4  WENDY                                       SECHLER

        Californian, Senior Doe

              1  MARIA                                         PECK

              2  CHRISTOPHER                              RIGGINS

              3  PEGGY                                        MARKER

              4  ASHLYN                                       FRAZIER

        Cavie (guinea pig), Junior Buck

              1  ROXANNE                                    JENKINS

              1  AUTUMN                                      THOMAS

              2  BLADE                                         HANEY

              3  HALEY                                         JENKINS

              4  SCOTT                                        JENKINS

        Cavie (guinea pig), Junior Doe

              1  AUTUMN                                      THOMAS

              1  BRADY.                                       FRITZ

              1  MELODIE                                     GLESSNER

              2  HALEY                                         JENKINS

              2  DOUG                                         GLESSNER

              3  ROXANNE                                    JENKINS

              4  SCOTT                                        JENKINS

        Cavie (guinea pig), Senior Doe

              1  LINDON                                       HUMMEL

              2  LANCE.                                        HUMMEL

        Chinchilla, Standard, Senior Buck

              1  WYATT                                        FRAZIER

        Chinchilla, Standard, Senior Doe

              1  WYATT                                        FRAZIER

              2  ASHLYN                                       FRAZIER

        Dutch, Black, Senior Doe

              1  PEGGY                                        MARKER

        Dutch, Blue, Senior Doe

              1  SAMANTHA                                  MISHLER

        Dutch, Chocolate, Senior Buck

              1  SAMANTHA                                  ROMESBURG

              2  HALEY                                         JENKINS

Judging Results                                                                                          Page 30 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:54 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

        Dutch, Chocolate, Senior Doe

              1  SAMANTHA                                  ROMESBURG

              2  HALEY                                         JENKINS

        Flemish Giant, Fawn,, Senior Doe

              1  VERL                                          BITTNER

              2  JUDY                                          BITTNER

        Flemish Giant, Light gray,, Senior Doe

              1  LINDON                                       HUMMEL

        Harlequin, Black Junior Buck

              1  ANGEL                                        HOWARD

        Harlequin, Black Junior Doe

              1  ANGEL                                        HOWARD

        Jersey Wooley, Self, Junior Doe

              1  CHELSEA                                     WINEGARDEN

        Lop Eared, English, Solid, Senior Buck

              1  KATHERINE                                  WALL

        Lop Eared, French, Broken, Junior Buck

              1  LINDON                                       HUMMEL

              2  LANCE.                                        HUMMEL

              3  BLADE                                         HANEY

        Lop Eared, French, Broken, Senior Doe

              1  JUDY                                          BITTNER

        Lop Eared, French, Solid, Junior Buck

              1  LINDON                                       HUMMEL

        Lop Eared, French, Solid, Senior Doe

              1  JUDY                                          BITTNER

        Lop Eared, Holland, Broken, Senior Buck

              1  HALEY                                         JENKINS

              1  CHRISTOPHER                              RIGGINS

        Lop Eared, Holland, Solid, Senior Doe

              1  JUDY                                          BITTNER

        Lop Eared, Mini, Broken, Senior Buck

Judging Results                                                                                          Page 31 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:54 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              1  HALEY                                         JENKINS

              1  CHRISTOPHER                              RIGGINS

        Lop Eared, Mini, Solid, Senior Buck

              1  MARIA                                         PECK

        Mini Rex, Broken Group, Junior Doe

              1  RAYNE                                        AGUILAR

        Mini Rex, Broken Group, Senior Buck

              1  ALEXIS                                        DURST

        Mini Rex, Broken Group, Senior Doe

              1  ANGEL                                        HOWARD

        Mini Rex, Castor, Senior Doe

              1  MARIA                                         PECK

        Mini Rex, Opal, Senior Doe

              1  MARIA                                         PECK

        Mini Rex, Seal, Junior Buck

              1  RAYNE                                        AGUILAR

        Mini Rex, Seal, Senior Buck

              1  MARIA                                         PECK

        Mini Rex, Tortoise, Senior Doe

              1  AUTUMN                                      THOMAS

        Netherland Dwarf, A.O.V., Himalayan, Junior Buck

              1  RAYNE                                        AGUILAR

        Netherland Dwarf, A.O.V., Himalayan, Junior Doe

              1  TYLER                                         HOFFMAN

              2  JUDY                                          BITTNER

        Netherland Dwarf, A.O.V., Himalayan, Senior Buck

              1  LISA                                            DEAL

              2  JAMES                                         EMERICK

              3  LINDA                                         EMERICK

        Netherland Dwarf, A.O.V., Himalayan, Senior Doe

              1  LISA                                            DEAL

              2  JAMES                                         EMERICK

              3  TYLER                                         HOFFMAN

Judging Results                                                                                          Page 32 of 139

This software is registered to Somerset County Fair                                           8/22/2014 3:18:54 PM

                                       ShoWorks 2009 - www.fairsoftware.com


        Place  First Name                                     Last Name

              4  LINDA                                         EMERICK

              5  KAREN                                        LYTLE

              6  VERL                                          BITTNER

        Netherland Dwarf, Agouti Chestnut, Junior Buck

              1  MELINDA                                     EMERICK

        Netherland Dwarf, Agouti Chestnut, Junior Doe

              1  MELINDA                                     EMERICK

              2  LINDA                                         EMERICK

        Netherland Dwarf, Agouti Chestnut, Senior Buck

              1  MELINDA                                     EMERICK

              2  LINDA                                         EMERICK

              3  MARIA                                         PECK

        Netherland Dwarf, Agouti Chestnut, Senior Doe

              1  MELINDA                                     EMERICK

              2  BRANDON                                    WARRICK

              3  JAMES                                         LYTLE

              4  JAMES